понеделник, 24 август 2009 г.

качамак

500 г царевично брашно

70–80 г краве масло

червен пипер на вкус

В тенджера се кипват 1,200 л вода, посолява се и наведнъж се изсипва брашното, без да се разбърква. В средата с дръжката на точилката се оформя дупка и около нея се правят още 5 по-малки, разположени в окръжност.
Вари се на тих огън, докато бълбукащата през дупките вода поеме почти цялото брашно (около 15 минути). След това се бърка енергично, докато се получи лепкава каша. Разстила се в тава с помощта на намазнена лъжица.

С лъжицата по повърхността на качамака се оформят малки кратерчета. Маслото се запържва в тиган заедно с пипера, след което се изсипва върху качамака. Сервира се.

Любопитно, но на сладкия вариант на качамака му се казва "булгур" и когато бях малка това беше задължителния десерт за добри и лоши поводи. Когато на сватба поднасяха булгура това означаваше, че свтбата вече е свършила. разликата е само в това, че към свареното царевично брашно се слага захар (мед или петмез) и се сервира

Dolce de leche

Dolce de leche е върховно сладко удоволствие, което се оказа, че има и своите традиици за приготвяне в българската национална кухня

Сладко от прясно мляко
рецептата е от Копривщица

4 л прясно мляко

1 кг захар

1 ванилия

1 ч. л. сода бикарбонат

* Млякото се налива в тенджера и се кипва. След това се сипва захарта и се разбърква добре.
* Млякото се налива в широка тава и се вари се на тих огън 1-2 часа, докато намали обема си и се сгъсти, като периодично се разбърква.
* Когато се карамелизира и получи приятен цвят, кремът се оттегля от котлона.
* Прибавя се едно пакетче краве масло и се разбърква
* Добавят се содата и ванилията, разбърква се и се оставя да се охлади.

Сервира се като крем или като сладко за палачинки, торти и др.
Може да се сухранява и в бурканчета - тогава не се слага чисто масло.

В Търново има традиция бурканчето с такова сладко да се разменя по време на зимните празници. Както и домашен ликьор - вишновка или специален ликьор с много плодове и красивото име "плодове с дуща".

чекане

чекане е друга дума за червено цвекло - диалект :)
червеното цвекло е много полезно - от листата му могат да се приготвят вкусни сърми, а самото червено цвекло може да издържи дългата зима чак до пролетта. Това е традиционна рецепта с червено цвекло, която съм научила от баба си:
1 глава червено цвекло (глава около 250 - 300 гр)
2 - 3 скилидки чесън
2 с.л. брашно
1 ч.л. черявен пипер
сол на вкус


* Цвеклото се настъргва на едро ренде, чесънът се счуква. Маслото се сгорещява в тиган, изсипват се цвеклото и чесънът и след секунди се поръсва червеният пипер.
* Накрая се добавя брашното и се пържи на умерен огън няколко минути. Посолява се и се сервира

четвъртък, 13 август 2009 г.

Болярска пита













Пържени банички













Казанлъшки понички


Агнешка дроб сарма










салата Капрезе